Замовити Зворотній дзвінок
+38 050 341 41 68 (БАГАТОКАНАЛЬНИЙ)
0

0.00 грн.

Замовити Зворотній дзвінок
+38 050 341 41 68 (БАГАТОКАНАЛЬНИЙ)

0

0.00 грн.

Галиця шавлієва

Галиця шавлієва
Галиця шавлієва
Распространение:
Поширена на півдні України.
Ряд:
Двокрилі — Diptera
Семейство:
Галиці — Cecidomyiidae
Название на рус.:
Галлица шалфейная
Название на лат.:
Dasyneura salviae
Опис
Пошкоджує шавлію мускатну.

Імаго розміром 2 – 3 мм, має 14членикові вусики і довгі ноги; самка відрізняється від самця великим розміром тіла, добре розвиненим черевцем і наявністю яйцекладу.

Свіжовідкладене яйце розміром 0,34 × 0,10 мм має світлокоричневий колір, видовженояйцеподібну форму; на другу добу після відкладання хоріон яйця стає матовим, крізь нього добре видно ембріон.

Личинка червонуватооранжева, довгаста, звужена, дорсовентрально ущільнена, сегментована. Утворює білий павутинний кокон, в якому заляльковується.

Лялечка — 3 мм, вільна, із зачатками голови, ніг, крил, вусиків і оранжевочервонуватим черевцем.
Зимує в стадії личинки у поверхневому шарі ґрунту. Літ імаго відбувається у травні, за температури 18 – 19 °С, у початковий період бутонізації шавлії. Статевий індекс самок — 0,6, самців — 0,4. Відкладання яєць відбувається в бутони, групами або по одному, на захищені від прямих сонячних променів приквітки, під покривне безчерешкове листя. Плодючість самок — 17 – 205 яєць. Ембріональний розвиток за температури 20 – 22 °С завершується впродовж 2 – 3 діб. Відроджені личинки проникають усередину бутона до квіткових гілочок і квіток. Більшість (до 37 особин) концентрується всередині чашечки квіток. Живлячись, личинки пошкоджують зав’язь, яка в подальшому темніє і засихає. Стінки чашечок квіток розростаються і деформуються. Пошкоджені квіткові гілочки вкорочуються і нерідко засихають. У разі значного заселення суцвіття припиняє ріст, деформується і не розпускається. Маса пошкоджених суцвіть зменшується на 15 – 70 %, а число здорових чашечок квіток, в яких міститься найбільша кількість ефірної олії, — на 30 – 90 %. Масова частка ефірної олії знижується в 1,5 – 8 разів. У травні — червні більшість личинок заляльковуються в суцвіттях. Упродовж року галиця шавлієва розвивається в чотирьох — п’яти поколіннях. У серпні — вересні личинки останнього покоління переходять у ґрунт, де залишаються до весни наступного року.
Личинок галиці винищують хижі клопи родини Anthocoridae.

Заходи захисту. Вирощування шавлії на одному й тому самому полі тільки впродовж двох років. Просторова ізоляція плантацій шавлії різних років вегетації і сортів з різними строками цвітіння. Глибока оранка полів зпід шавлії. У разі високої заселеності плантацій шкідником — обробки в початковому періоді бутонізації інсектицидами.