Вплив РРР Оптімус на врожайність сільськогосподарських культур
Тема регуляторів росту рослин (далі — РРР) в Україні не нова і досить розвинута. РРР отримали багато гарних відгуків і добре себе зарекомендували в різних умовах. На українському ринку представлені як вітчизняні, так і закордонні регулятори росту рослин. Їх застосування досить різноманітне і багатофункціональне. Але багато фермерів і господарств насправді не до кінця розуміють, навіщо застосовувати регулятори росту. Давайте розберемося разом.
Існує багато факторів, які можуть негативно вплинути на зниження продуктивності рослин. До них відносяться:
- суворі погодно-кліматичні умови;
- нестача вологи;
- посуха;
- заморозки;
- нестача тепла, сонячного світла тощо.
У більшості випадків агрономам і фермерам з цими питаннями допомагають саме стимулятори або регулятори росту рослин. Застосування стимулюючих препаратів є високоефективним і поширеним на всіх культурах.
Всі стимулятори можна розділити на дві великі категорії:
- Препарати на основі натуральних природних компонентів.
- Препарати на основі синтетичних (тобто отриманих хімічним шляхом) речовин.
Взагалі органічних та синтетичних стимуляторів дуже багато і усі вони містять біологічно активні речовини для обробки насіння, коренів і позакореневого підживлення рослин.
Біологічно активні речовини — це гуміново-фульвокислоти, амінокислоти, вітаміни, пептиди, попередники гормонів, поліетиленгліколі, ферменти, білки, полісахариди та інші активні сполуки, а також мікроелементи.
Завдяки регуляторам росту у рослин значно швидше проходять фізіологічні процеси, відбувається продуктивний ріст, що сприяє підвищенню продуктивності. Оброблене РРР насіння більш рівномірно проростає і швидше розвивається, рослина активно набирає вегетаційну та кореневу масу, легше переносить ураження хворобами.
Обробка по вегетації, наприклад, розсади робить її міцнішою й більш стійкою до хвороб і паразитів. Вона легше пересаджується на нові місця та швидше адаптується до нових умов.
Оброблені стимуляторами посіви менше уражуються шкідниками та паразитами, раніше й агресивніше вступають у фази росту та цвітіння, тому фермери та господарства отримують високі, здорові та родючі рослини.
Підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що регулятори росту рослин:
- Мають сильний вплив на фізіологічні та морфо-генетичні процеси рослин.
- Зміцнюють кореневу систему.
- Прискорюють процес цвітіння.
- Сприяють ранньому дозріванню і збільшенню врожаю.
«Оптімус» — один з найкращих регуляторів росту рослин в Україні
Оптімус — це комплексний синтетичний препарат для обробки вегетуючих рослин, передпосівної обробки насіння та прискорення укорінення саджанців. До складу препарату входять три компоненти:
- Поліетиленгліколь 400 — 230 г/л;
- Поліетиленгліколь 1500 — 540 г/л;
- Гумат натрію — 3 г/л.
РРР Оптімус має властивості:
- Стимулятору росту.
- Кріпротектора.
- Прилипача.
- Антистресанта.
- Термопротектора.
- Укорінювача.
- Препарата для передпосівної обробки насіння.
Переваги препарату:
- підвищення врожайності;
- збільшення ефективності використання пестицидів та добрив на 20-30%;
- підвищення посухостійкості, зимостійкості та імунітету рослини;
- відсутність додаткових витрат на обробку завдяки можливості використання препарату в складі бакових сумішей.
Давайте подивимося як працюють саме компоненти, які входять до складу регулятору росту рослин Оптімус.
Маючий низку молекулярну масу ПЕО-400:
- легко проникає у тканини;
- виконує роль транспортного агента;
- прискорює процес фотосинтезу;
- регулює транспірацію;
- підвищує біологічну активність клітинного соку;
- регулює інтенсивність мінерального живлення.
ПЕО-1500 — компонент, що має плівкоутворюючу здатність.
Третій компонент — гумат натрію — має ряд переваг:
- дозволяє зменшити дозу мінеральних добрив до 25%;
- підвищує врожайність — своєчасне і правильне застосування гумату збільшує врожайність на 10-30%, в залежності від культури;
- зменшує рівень стресу після пестицидної обробки — при спільному застосуванні гумату і різних пестицидів «хімічний стрес» для рослин стає мінімальним;
- поліпшує властивості ґрунту — гумат натрію дозволяє збагатити ґрунт корисними речовинами, а також стимулюватиме розвиток його фауни і мікрофлори. Також більш збалансованими стають біологічні процеси утворення гумусу;
- стимулює розвиток міцної кореневої системи — своєчасна обробка насіння стимулюватиме рівномірний розвиток кореневої системи рослини. У свою чергу, рослини краще поглинають мінеральні мікро- і макроелементи;
- посилення засухо- і морозостійкості — лабораторні та польові досліди показали, що гумат натрію виступає в якості адаптогена, тобто підсилює імунну систему рослини, підвищуючи разом з цим і стійкість до різних несприятливих умов.
Механізм дії «Оптімусу»
Завдяки одночасній дії двох полімерів (ПЕО-400 та ПЕО-1500) підвищується осмотичний тиск, направлений всередину клітини. В результаті змінюється білковий обмін й підвищується кількість цукрів в рослині. Через це вона краще переносе спеку та холод, а також стрес після обробки пестицидами. Продукти розпаду полімерів використовуються рослинами як елементи живлення.
Сумісне застосування Оптімусу з фунгіцидами має дуже потужний ефект, а саме:
- Зневоджуються грибки та бактерії.
- Висушуються мікробні клітини.
- Знижується біологічна активність мікроорганізмів.
- Підвищується сприйнятливість рослини до дії препарату.
Застосування регулятора росту рослин «Оптімус»
Наразі препарат рекомендовано застосовувати на більшості сільськогосподарських культур (Табл. 1).
Культура | Норма витрати, л/га | Призначення | Спосіб обробки | Кратність обробок |
---|---|---|---|---|
Пшениця озима та яра, жито, ячмінь, овес, буряки цукрові, кукурудза, горох, гречка, просо, соняшник, соя, виноградники, ягідники, овочі відкритого ґрунту | 0,3 - 0,5 | Підвищення врожайності | Обприскування вегетуючих рослин | 1-2 |
0,5 | 1 |
Ефективність застосування регулятора росту рослин «Оптімус»
Вона чітко відображена на виробничих дослідах 2021 року в розсадниках картоплі сорту Опал із використанням у бакових сумішах із макро- та мікродобривами на фоні N130, Р60, К190, S72, Mg56, за такою схемою:
- Контроль: Серкадіс 0,7 л/га + MPHOS+ 15 л/га (урожайність 37,2 т/га).
- Варіант 1: Серкадіс 0,7 л/га + Оптімус 0,5 л/га + Стармакс ФМ 5л/га (урожайність 47,9 т/га).
- Варіант 2: Серкадіс 0,7 л/га + Оптімус 0,5 л/га + Стармакс ФМ 5л/га + MPHOS+ 15 л/га (урожайність 31,9 т/га).
Характерно, що на перших етапах розвитку картоплі BBCH 00-09 препарат впливав на інтенсивний ріст і розвиток кореневої системи та формування пагонів, а також сприяв отриманню одночасних сходів рослин (мал. 1).
Малюнок 1. Ефективність застосування препарату Оптімус на картоплі сорту «Опал», 2021 р.
За умов застосування Оптімусу в бакових сумішах із макро- та мікромінеральним живленням препарат сприяв формуванню однакової фракції (мал. 2) бульб та збільшенню врожайності на 10,7 т/га порівняно до контрольного варіанту.
Малюнок 2. Вплив елементів живлення на формування бульб картоплі у бакових сумішах
Оптімус + макро- та мікродобрива, 2021 р.
Дослідження та виробничі випробування показали, що використання регулятору росту рослин Оптімус є одним із найдоступніших і найрентабельніших агротехнічних прийомів підвищення врожайності та покращення якості основних сільськогосподарських культур
Інформаційні джерела свідчать, що в країнах Західної Європи більшість продовольчих культур щорічно обробляють комплексом біорегуляторів росту рослин, що забезпечує підвищення їх врожайності на 15-30%.
За прогнозами вчених, в найближчі роки використання біологічних чинників, які інтенсифікують рослинництво та сприяють підвищенню якості й врожайності сільськогосподарської продукції, зросте на 50%. Тому використання сучасних елементів, таких як регулятори росту рослин, у сучасній техніці посіву сільськогосподарських культур є запорукою отримання високих урожаїв та покращення якісних показників.
Tags: регулятор росту рослин, Оптімус